1230 Litre Bunded Diesel Dispensing Tank - V1230PDD
Product Ref: V1230PDD
Diesel, HVO Diesel, HVO 10 Year MDPE Vertical
1 Week Lead Time
Home Delivery
check delivery cost
updown
You may also need:
WATCHMAN SONIC ADVANCED OIL TANK MONITOR
Product Description
V1230PDD Bunded Diesel Dispensing Tank
Supplied complete with:
  • 6m Delivery Hose (3/4") with Automatic Shut Off Nozzle
  • 10 Micron Water and Particulate Filter
  • Lockable cabinet door
  • Crane lifting lugs (only when empty)
  • Overfill Prevention Valve
  • Clock Type Contents Gauge
  • 230v 72lpm Pump (Supplied c/w 3 Pin "Caravan Style" Plug & 1.8m power cable)
  • Small footprint - can fit on a pallet or 3x3 grid of concrete slabs
  • Tank Footprint: 1230mm (4′)
Product Specification
  • Product Code: DESO
  • Colour: Green
  • Fuel Type: Diesel, HVO
  • Guarantee: 10 Year
  • Material: MDPE
  • Shape: Vertical
  • Volume: 1230ltr
  • Weight: 110.000kg
  • Dimensions: H:1850mm
  • Footprint (L+W): 1230mm + 1230mm
  • Diameter: 1250mm